Torpil geçmiş dönemler günümüze kadar gelen eğlence eşyalarından bir tanesidir. Çocuklar hariç her yaştan kişinin güvenle kullanabildiği torpiller sadece oyun amaçlı değil aynı zamanda kutlamalarda da kullanılır. Bu kutlamalara birkaç örnek ise; asker uğurlama ve doğum günüdür. Böylesine özel günlerin vazgeçilmezi ve en çok kullanılan eşyalardan olan torpiller farklı şekilde de kullanılabilmektedir. Avcıların haberleşmek için ve balıkçıların çeşitli nedenlerle kullandığı torpiller çok işlevseldir. Çıkardığı ses ve gökyüzüne bıraktığı renkler ile dikkat çekmektedir. Bu sebeple uzun süreli patlayan modelleri kaybolma gibi durumlarda oldukça sık kullanılmaktadır. Peki böylesine popüler ve işlevsel olan torpillerin farklı bir türü olun Suda Patlayan Torpil Nedir? Nasıl Kullanılır? Hemen içeriğimize geçelim.


Suda Patlayan Torpil Nedir?

Torpil denildiği zaman aklımıza ilk önce klasikleşmiş olan mahalle torpilleri gelmektedir. Bu şekilde anılmasının sebebi ise özellikle 1970-2000 yılları arasında çocukluk yaşamış kişilerin mahallerinde bunları patlatmasıdır. Ses çıkaran bu torpiller çok uygun fiyatlı olmalarından dolayı hemen hemen her çocuğun elinde olan bir eşyaydı. Ancak sizlere anlatacağımız bu model teknoloji ile birlikte gelişen oldukça keyifli bir modeldir. Suda patlayan torpiller adından da anlaşılacağı gibi su içinde patlama yapmaktadır. Özellikle deniz kıyısında etkinlikler düzenleyen kişiler için oldukça iyi bir üründür.


Suda Patlayan Torpil Nasıl Kullanılır?

Suda patlayan torpilin kullanımı çok basittir. Ancak baştan belirtmek istiyoruz ki çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklamak çok önemlidir. Ayrıca fitilini ateşleme işlemini de mutlaka bir yetişkin yapmalıdır. Bizler çocukken her ne kadar kullanıyor olsak da şu anda oluşabilecek aksilikleri önlemek adına bu işi yetişkinler yapmalıdır. Ayrıca fitil ateşlendikten sonra da 5 metre içerisinde kimse bulunmamalıdır. Etrafya yanıcı madde ya da elektrik trafosu gibi şeyler de kesinlikle olmamalıdır. Oluşabilcek bir aksilikte bu gibi şeyler kolaylıkla patlama yapabilir.

Kullanımı; Ürün normal fitil ateşlemesinden farklı değildir. Ürün kullanım talimatında gösterildiği yerden ateşlenir ve hemen suyun içine atılır. Sonrasında suyun içinde patlama yapmakta ve oldukça yüksek ses çıkarmaktadır. Ancak kesinlikle bu işlem çocuklara yaptırılmamalıdır. Ayrıca suya atıyor olsanız bile su ile aranızda mesafe bırakmaya özen göstermelisiniz.İlginizi çekebilecek gönderiler:

  1. Silindir Volkan Nedir? Nasıl Kullanılır?
  2. Havai Fişek Bataryası Nedir?