Sis  bombası tarihçesi çok eski zamanlara dayanmaktadır. Günümüzde estetik ve eğlence amaçlı kullanılan sis bombaları askeri amaçlarla ortaya çıkmıştır. Diğer ismi duman bombası olan sis bombaları askeri birimlerin hareketlerinde görüşü engellemek amacıyla ya da hedef, sinyal veya iniş bölgesi belirlemek için icat edilmiştir. İnfilak ettikten sonra bulunduğu ortama duman yayan sis bombaları, teknolojinin gelişmediği dönemlerde savaş ve askeri tatbikatlarda sıklıkla kullanılmaktaydı.

Ateş icat edildikten sonra dumanın görüşü kapatan özelliği keşfedilmiştir. Bu durum da insanlarda, düşmanların görüş açısını daraltmak istediklerinde dumanı kullanma fikrini doğurmuştur. İlk olarak ateş yakarak dumandan faydalanırken, zamanla duman küçük eşyalara doldurulmuş ve sis bombaları meydana gelmiştir. Sis bombalarının tam olarak kim tarafından icat edilmiş olduğu bilinmemektedir. Günümüzde eğlence sektörünün vazgeçilmez ürünlerinden biri olan sis bombaları pek çok farklı renkte üretilmektedir. Furkan Havai Fişek internet sitesi üzerinden sis bombası çeşitleri hakkında bilgi alabilir ve dilediğiniz sis bombasını kolayca edinebilirsiniz.

Sis Bombası İcadı

İnsanlık tarihinin başından itibaren savaş, varlığı sürdüren bir olgudur. Savaş endüstrisi ve savaş kazanma güdüsü insanlığı pek çok icat yapmaya sevk etmiştir. Sis bombası tarihçesi de bu ihtiyaç doğrultusunda ortaya çıkan ürünlerdendir. Her ne kadar günümüzdeki kullanım alanı daha farklı olsa da sis bombaları savunma amaçlı ortaya çıkmıştır. Duman ile beraber düşmanın görüş alanını daraltma fikri sis bombalarının ortaya çıkmasını sağlamıştır. Savaş esnasında düşmana atılacak bir sis bombası karşı tarafın görüş alanını daraltacak ve geri plana düşmesini sağlayacaktır.

Sis bombası icadı ile sonuçlanan bir diğer durum de hedef belirlemek ve sinyal göndermektedir. Dumanla haberleşmek için ateşe duyulan ihtiyaç, sis bombasıyla birlikte tarihe karışmıştır. Tatbikatlarda ya da yardım taleplerinde sis bombası atılarak hedef belirlenmiş ya da yer tespiti yapılmıştır. Sağlığa herhangi bir zararı bulunmayan sis bombalarının kullanım alanı, teknoloji ilerledikçe gelişmiştir. Özellikle renkli sis bombalarının bulunmasıyla birlikte renkler çeşitli anlamlara gelecek şekilde kodlanmış ve bu kodlama aracılığıyla haberleşme ihtiyacı karşılanmıştır.

Sis Bombası Kullanım Alanları

Sis bombası kullanım alanı net bir şekilde belirlenmemiştir. Kullanıcılar pek çok farklı alanda sis bombasından ve yarattığı efektten faydalanabilirler. Hemen her renkte üretildiği için, gerek estetik gerek askeri amaçla kullanılması mümkün olan sis bombalarının kullanım alanları şu şekilde sıralanabilir:

·         Askeri: Askeri tatbikatlarda ve hedef tespitinde sis bombaları kullanılmaktadır. Bu amaçla kullanılan sis bombalarının üretim şekli ve içeriği eğlence amaçlı kullanılan sis bombalarından daha farklıdır.

·         Düğün: Düğünlerde sis bombası kullanımı özellikle açık alanlarda oldukça popülerdir. Çıkardığı görsel efektle hoş bir ambiyans yaratan sis bombaları fotoğraflara da hoş bir hava katacaktır.

·         Nişan- Kına Gecesi: Nişan ve kına gecelerinde de sis bombaları tercih edilmektedir. Farklı renkler kullanılarak estetik bir ortam yaratan sis bombaları, açık havalarda yapılan organizasyonlarda sıklıkla tercih edilmektedir.

·         Fotoğraf Çekimleri: Sis bombaları fotoğraf çekimlerinde de sıklıkla kullanılan ürünlerdir. Sis bombaları ile çok farklı konseptte fotoğraflar çekilebilmekte ve fotoğraflar üzerinde farklı efektler yaratılabilmektedir.

·         Asker Uğurlaması: Asker uğurlamaları dış mekanda gerçekleştirilen organizasyonlardır. Bu sebeple sis bombalarının kullanımı için uygundur. Coşkulu bir uğurlama planlanırken sis bombası da sıklıkla tercih edilmektedir.

·         Maç Kutlaması: Maç zaferle sonuçlandığı takdirde maç çıkışları eğlence alanlarına dönüşmektedir. Sis bombaları da özellikle karanlıkta estetik bir görüntü yarattığı için maç kutlamalarının vazgeçilmez ürünlerinden biridir.

Nasıl Sis Bombası Satın Alınır?

Günümüzde her türlü renkte sis bombası bulmak mümkündür. Ayrıca farklı şekillerde üretilen sis bombaları da kullanıcılara sunulmaktadır. Sis bombası satın alırken bazı kriterleri göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Bombanın elde tutulabilmesi ve sağlığa zararsız bir kullanım sunabilmesi için kaliteli ürünler tercih edilmelidir. Ayrıca satın alınacak firmanın gerekli sertifikalara sahip olup olmadığına da dikkat edilmelidir.

Furkan Havai Fişek, kullanıcılarına sertifikalı satış yapmakta, kullanıcılara sunduğu tüm ürünleri gerekli kalite kontrol testlerinden geçirmektedir. İnternet sitemiz üzerinden pek çok farklı renk ve şekilde sis bombası bulmak mümkündür. Dilediğiniz sis bombasını internet sitemiz üzerinden inceleyebilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz. Sitemize üye olmadan sis bombası alışverişi yapabileceğiniz gibi, üye olarak yeni üyelerimize özel sunduğumuz hoş geldin indiriminden de faydalanabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilecek gönderiler:

  1. Sis Bombası Nasıl Kullanılır?
  2. Sis Bombası Üretim Şekli