Meşaleler eğlence sektörünün vazgeçilmez piroteknik ürünlerinden biridir. Meşale üretim şekli havai fişek ve volkan üretim şekliyle benzerlik göstermektedir. Meşaleler ateşlenen maddeler oldukları için belirli kriterler doğrultusunda üretilmeleri gerekmektedir. Aksi halde hem üretim yerinde çalışan işçiler hem de üretim yerinin bulunduğu alan tehlikeye girebilmektedir. Bu kriterler gerekli merciler tarafından belirlenmekte ve gerekli izinlere sahip olan üretim yerleri belirli aralıklarda kontrol edilmektedir. Eğer bu yapılan denetimlerde üretimle alakalı bir sorun gözlemlenirse üretim faaliyeti durdurulmakta ve üretici firmaya ceza verilmektedir.

Meşale üretim şekli, piroteknik ürünlerin ürün şekliyle benzer şekildedir. Gıda, tekstil gibi endüstrilerden daha katı kurallar çerçevesinde gerçekleşen üretim pek çok izin gerektirmektedir. Bu izinlere sahip olmadan meşale üretimi yapan firmalar ise ağır cezalara çarptırılmaktadır. Furkan Havai Fişek, internet sitesi üzerinden yalnızca gerekli izinleri almış ve olması gerektiği şekilde üretim yapan firmaların ürünlerine yer vermektedir. İnternet sitemiz üzerinden dilediğiniz renk ve modelde meşale ürününü gönül rahatlığıyla satın alabilirsiniz. Ayrıca sertifikalı satış gerçekleştiren firmamızın kullanıcılara sunduğu fırsat ve kampanyalardan faydalanabilir, İstanbul içi aynı gün teslim imkanımızdan faydalanabilirsiniz.

Meşale Nasıl Üretilir?

Meşale üretimi meşalenin boyutuna, rengine ve modeline göre değişiklik gösterebilmektedir. Her ne kadar evde meşale üretimi ile alakalı yöntemler olsa da, kullanıcıların kendi imkanlarıyla meşale üretmeleri tavsiye edilmemektedir. Meşaleler yanıcı maddeler oldukları için yanıcı gazlarla oluşturulmaktadır. Bu sebeple bu ürünlerin üretiminin gerekli teknik donanıma sahip uzmanlar tarafından gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Meşale yakıtı için birden çok seçenek mevcuttur. Meşale üretim şekli belirlenirken hangi yakıtın kullanılacağı da seçilmektedir.

Meşaleler ateşlendikten sonra renkli duman çıkartan piroteknik ürünlerdir. Bu ürünlerin vereceği renkler de üretim aşamasında farklılığa sebep olmaktadır. Pek çok farklı renkte meşale üretimi mümkündür. Ayrıca ürün fitilli ya da fitilsiz olarak da üretilmektedir. Ürünün üretimi gerçekleştirildikten sonra kullanım talimatlarının ambalaj üzerine işlenmesi de üretici firmaya aittir. Üretici firma ürünü ambalajlar ve ambalajın üzerine kullanım talimatlarını, tavsiye edilen kullanım tarihlerini belirtir. Ürünün kullanımında herhangi bir sıkıntı çıkmaması adına gerekli testlerin yapılması da meşalenin üretim aşamasında takip edilmesi gereken bir adımdır.

Meşale Modelleri

Meşaleler günümüz eğlence sektöründe oldukça popüler ürünlerden biridir ve pek çok dış mekan eğlencesinde tercih edilmektedir. Düğün ve nişan gibi organizasyonlarda kullanılabileceği gibi, maç kutlamalarında da meşalelerin kullanıldığını görmek mümkündür. Olimpiyatların simgesi olarak kabul edilen meşaleler piroteknik ürünler arasında da en sık tercih edilen ürünlerden biridir. Kullanımı oldukça kolay olan meşalelerin en önemli özelliği ise renkli dumanıdır. Renkli duman çıkartarak kullanıcılara hoş bir ambiyans yaratan meşalelerin pek çok farklı rengini edinmek mümkündür.

Yalnızca dış mekan kullanımına uygun olan meşaleler fitilli ya da fitilsiz olarak üretilebilmektedir ve ürün ateşlenmeden önce kullanım talimatları dikkatli bir şekilde okunmalıdır. Aksi halde kullanımdan kaynaklanan bir hatadan dolayı çevreye ya da izleyicilere zarar gelebilecektir. Coşkulu ortamlara hoş bir ambiyans katan meşaleler günümüzde pek çok farklı renk ve modelde satışa sunulmaktadır. Bazı meşale renk ve modelleri ise şu şekildedir:

·         Fitilli meşale

·         Fitilsiz meşale

·         Çatapatlı meşale

·         Beyaz meşale

·         Kırmızı meşale

·         Yeşil meşale

·         Sarı meşale

Meşale Kullanımı

Meşale üretim şekli bazı şartlara tabi olduğu gibi, meşale kullanımı da bazı talimatlar çerçevesinde gerçekleştirilmelidir. Örneğin meşale ateşleyen kişiye bir kol boyu kadar uzakta tutulmalı ve meşalenin ateşlendiği ortamda patlayıcı veya yanıcı bir madde bulunmamasına dikkat edilmelidir. Ayrıca meşaleler hiçbir şekilde kapalı alanda kullanılmamalı, yalnızca dış mekan eğlenceleri için tercih edilmelidir. Yalnızca 18 yaşından büyükler tarafından kullanılması tavsiye edilen meşaleler, elektrik akımlarından uzak yerlerde ateşlenmelidir.

Meşaleler satın alınırken de piroteknik ürün satışı için gerekli sertifikalara sahip firmalar tercih edilmelidir. Aksi halde ürün arızalı olabilmekte ya da gerekli kullanım koşullarına sahip olmayabilmektedir. Furkan Havai Fişek, kullanıcılarına sertifikalı ürün satışı yapmaktadır. İnternet sitemiz üzerinden meşale ürünlerimizi inceleyebilir ve bilgi alabilirsiniz. Kullanıcılarımıza sunduğumuz güvenli ödeme imkanlarından birini tercih ederek alışveriş yapabilir ve İstanbul içi aynı gün teslimat imkanımızdan faydalanabilirsiniz. Sitemize üye olmadan alışveriş yapabileceğiniz gibi, üye olarak yeni üyelerimize özel 20 TL hoş geldin indiriminden de faydalanabilirsiniz.


İlginizi çekebilecek gönderiler:

  1. Meşale Tarihçesi
  2. Meşale Yönergeleri Kanunları