Meşale tarihçesi çok eski zamanlara dayanan bir piroteknik üründür. İnsanoğlu, ateşi icat ettikten sonra pek çok alanda kullanmış ve ateşle kullanılabilecek aletler tasarlamıştır. Meşale de bu ürünlerden biridir ve varlığını günümüze kadar sürdürmüştür. Meşaleler ilk olarak karanlık ortamları aydınlatma amacıyla bulunmuştur. İlkel meşaleler sopanın ucuna bez bağlanıp beze de yanıcı bir madde sürülerek ortaya çıkmıştır. İlk insan medeniyetleri uzun bir süre aydınlatma aracı olarak meşaleleri kullanmıştır.

Günümüzden bakıldığında da meşalenin temel çalışma prensibi aynı şekildedir. Yanıcı bir madde tutuşturularak ortama renkli ışıklar çıkartılır. Tek fark o dönem için temel ihtiyaç olan meşaleler günümüzde eğlence sektörünün vazgeçilmez ürünlerinden biri haline gelmiştir. Eğlence organizasyonlarında oldukça popüler olan bu ürünü internet sitemiz üzerinden satın alabilir ve İstanbul içi aynı gün teslimat imkanımızdan faydalanabilirsiniz. Pek çok meşale modelini kullanıcılara sunmakta olan Furkan Havai Fişek internet sitesi üzerinden her bir ürün hakkında detaylı bilgi almanız da mümkündür.

Meşalenin Ortaya Çıkışı

Meşale tarihçesi insanoğlunun aydınlanma ihtiyacı doğrultusunda ortaya çıkmıştır. Ateş, yıldırım düşmesi sonucunda keşfedilmiştir ve insanlar sopaları birbirine sürterek ateş yakabileceklerini fark etmişlerdir. Daha sonra ise ateşin aydınlatma amacıyla da kullanılabileceği fark edilmiştir. İnsanoğlunun bir aydınlatma aracına duyduğu ihtiyaç, güneş battıktan sonra da hareket edebilme, karanlık ortamlarda yer yön bulma istediği meşalenin icadını doğurmuştur.

Meşalenin icadı milattan önce 1300 yılına kadar dayanmaktadır. Bu tarihte insanoğlu bir ağaç sopasının ucuna hayvan derisi bağlayarak ateşle buluşturmuş ve meşaleyi bulmuştur. Karanlık mağaraları aydınlatmak ya da güneş battıktan sonra yön tayin edebilmek için meşaleler kullanılmıştır. Meşalenin hangi toplum tarafından icat edildiği hakkında ise net bir bilgi yoktur. Bilinen tek nokta meşalenin icat edildiği alanda kalmadığı ve kültürel etkileşimler vasıtası ile diğer medeniyetlere yayıldığıdır. Bu sayede insanoğlu meşaleyi bir kültür olarak benimsemiştir.

Meşale elektrik bulunana kadar insanlar için aydınlatma aracı olmuştur. Elektriğin icadı ve yayılışından sonra da eğlence sektörünün popüler ürünlerinden biri haline gelmiştir. Bu sebeple meşale, tarih içerisinde önemli yeri olan ürünlerden biri olarak kabul edilmektedir. Gaz lambasının atası da meşale olarak görülebilmektedir.

Meşalenin Yaygınlaşması

İlk insan medeniyetleri birbiri ile iletişim halindedir. Gerek ticaret gerek savaş yoluyla karşılaşan medeniyetler icat ve kültürlerini birbirlerine devretmişlerdir. Meşalenin yaygınlaşması da bu yolla olmuştur. Meşaleyi bulan medeniyet, diğer medeniyetlere bu kültürü aktarmış ve meşalenin tüm dünya üzerinde yaygın kullanıma sahip olmasını sağlamıştır. İlkel meşaleler günümüzde hala elektriğe ulaşımın kısıtlı olduğu ilkel alanlarda kullanılmaktadır. Ayrıca etnik bir obje olarak değerlendirilen meşaleler, farklı bir hava katmak amacıyla yarışma programlarında da sıkça kullanılmaktadır.

Günümüz anlamında meşale Fransız Mühendis M. E. Chevrel tarafından 1820 yılında bulunmuştur. Bu tarihten itibaren de çeşitli gelişmeler ve eklemelerle günümüzdeki kullanımını kazanmıştır. Meşaleler havai fişeklerden çok daha kolay kullanıma sahip ve çok daha az gereksinimle ateşlenebilen ürünlerdir. Meşale kullanımı için herhangi bir uzmanlık gerekmemektedir ve 18 yaşından büyük olan herkes kolaylıkla meşale kullanabilmektedir.

Günümüzde Meşale Kullanımı

Meşale tarihçesi incelendiğinde ilkel meşalelerin gün geçtikçe geliştiği ve başka kullanım alanlarına sahip olmaya başladığı görülmektedir. Özellikle piroteknik bilimi ile meşale mantığının ortak ürünü olan piroteknik meşaleler pek çok eğlence organizasyonunda kullanılabilir hale gelmiştir. Günümüzde pek çok renk ve modelde meşale bulmak mümkündür. Uygun fiyatlı bir ürün olmasından dolayı talep eden herkes kolayca meşale satın alabilir ve eğlence amaçlı kullanabilir. Genellikle maç kutlaması, düğün, nişan gibi kutlamalarda tercih edilmekte olan meşaleler, doğum günlerinde de kullanılabilir. Gerek mahalle arası küçük eğlencelerde gerek büyük çaplı organizasyonlarda tercih edebileceğiniz meşaleler profesyonel fotoğraf çekimlerinde de sıklıkla kullanılmaktadır.

Furkan Havai Fişek, internet sitesi üzerinden kullanıcılarına pek çok farklı model ve renkte meşale sunmaktadır. Oldukça kolay bir kullanıma sahip olan ürünlerimizin ambalajlarında kullanım talimatları yer almaktadır ve 18 yaşından büyük herkes meşale ateşleyebilir. İnternet sitemiz üzerinden dilediğiniz ürünü inceleyebilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz. Sitemize üye olmadan meşale satın alabileceğiniz gibi, üye olarak yeni üyelerimize özel sunulan 20 TL hoş geldin indiriminden de faydalanabilirsiniz. 


İlginizi çekebilecek gönderiler:

  1. Meşale Nasıl Kullanılır?
  2. Meşale Üretim Şekli