Meşaleler günümüz eğlence sektöründe oldukça popüler piroteknik ürünlerden biridir, peki meşale nasıl kullanılır? Bu sorunun cevabını almak için öncelikle meşalenin ne olduğun değinmek gerekir. Meşale, bir ucunda yanıcı madde olan çubuklardır. Tarih boyunca birçok amaçla kullanılmıştır. Olimpiyatlarla özdeşleşen meşaleler; bazı dini ritüeller, ayinler, alaylar, törenler esnasında da kullanılmıştır. Günümüzün en yaygın eğlence araçlarından biri olan meşalenin tarihi Antik Yunan’a kadar dayanmaktadır. İsmini de o dönemde alan meşaleler, yüzyıllardır insanlar tarafından kullanılan ürünlerdir. Antik Yunan döneminde aydınlanma amacıyla kullanılan meşaleler; günümüzde spor müsabakaları, asker uğurlamalar, düğün törenleri, konserler gibi etkinliklerde eğlence amaçlı kullanılmaktadır. Meşaleler, genel olarak silindir şeklinde üretimi yapılan ürünlerdir. Meşalelerin boyları yaklaşık olarak 15-25 cm’dir. Bu ürünlerin, fitilli ve fitilsiz olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır.

Meşale kullanımı oldukça kolay ve zahmetsizdir. Kullanılacak olan meşale fitilli ise, meşalenin fitili yakılarak kullanılır. Fitilsiz ise, meşale üzerindeki kağıt ateş ile tutuşturularak kullanılır. Mavi, sarı, beyaz, yeşil ve kırmızı olmak üzere beş farklı renk seçeneği bulunan meşaleleri yakmak yaklaşık olarak bir dakika kadar zaman almaktadır. Meşalelerin dumanı renksiz, ateşi ise renkli olur.

Meşale Kullanımı

Fitilli ve fitilsiz olmak üzere iki çeşidi bulunan eğlence ürünü meşalelerin kullanımı oldukça basittir. Meşale kullanmak için yapmanız gereken tek şey ucundaki fitil ya da kağıdı yakmaktır. Meşale için herhangi bir uzmanlığa gerek var mı, meşale nasıl kullanılır gibi sorulara cevap aramadan önce meşale kullanırken dikkat edilmesi gerekenleri bilmek gerekir. Çünkü meşale kullanılırken güvenliği sağlamak amacıyla dikkat edilmesi gereken çok önemli birkaç husus bulunmaktadır. Bunlardan ilki meşaleleri açık alanda kullanmaktır. Kapalı alanda kullanılan meşaleler, kullanan kişi ya da çevredeki kişiler üzerinde ciddi ve kalıcı yanıklar oluşturabilir.

Aynı zamanda meşale yandıktan sonra ortaya çıkan duman yüzünden solunum problemleri ve astım nöbetleri meydana çıkabilir. Bu sebeplerden dolayı meşalelerin kapalı alanlarda kullanılmaması gerekir. Meşale kullanırken dikkat edilmesi gerekenler arasındaki hususlardan biri de meşaleyi kullanan kişinin yaşı olmalıdır. 18 yaşından küçükler için meşale kullanımı oldukça tehlikelidir. Meşale kullanan bir çocuk hem kendisi hem de çevrede bulunan kişiler açısından büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Meşale kullanılırken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur ise meşalenin yakınlarında patlayıcı başka bir maddenin bulunup bulunmadığıdır. Meşale yakınında patlayıcı bir maddenin bulunması durumunda patlayıcı madde, meşale ateşinden tetiklenerek patlayabilir ve büyük bir felakete sebep olabilir.

Meşale Kullanım Alanları

Meşaleler, Antik Yunan döneminden bu yana aktif olarak kullanılan ürünlerdir. Yüzyıllardır kullanılan bu ürünler, birçok alanda kullanılmıştır. Eskiden ayin ve dini ritüeller için kullanılan meşale günümüzde bir eğlence ürünü olarak karşımıza çıkmaktadır. Meşaleler; asker uğurlama, düğün, gelin çıkarma, sünnet düğünü, konser, bekarlığa veda partisi, nişan, söz, kız isteme, siyasi parti mitingleri, spor müsabakaları, fotoğraf çekimleri esnasında sıkça kullanılan ürünlerdir. Eğlenceli etkinliklerin vazgeçilmezi olan meşaleler gün geçtikçe daha çok insan tarafından talep edilen bir ürün halini almıştır. Furkan Havai Fişek bünyesinde her çeşit meşale ürününü kolayca satın alabilirsiniz.

Meşale Fiyatları

Kırmızı, beyaz, yeşil, mavi ve sarı çoğunlukta olmak üzere birçok renkte üretilen meşaleler fitilli ya da fitilsiz olabileceği gibi dumanlı ya da dumansız olarak de tercih edilebilir. Efektif kutlama ürünleri olan meşaleler, insanların özel günlerinde sevinçlerini belli etmek için kullandıkları araçlar olduğundan çok fazla talep görmektedir. Kullanıcılar tarafından genellikle dumanlı meşaleler tercih edilse de dumansız meşale kullanıcıları da vardır. Dumanlı meşaleler taraftar meşalesi, maç meşalesi, Avrupa meşale şeklinde de adlandırılabilmektedir.

Ülkemizdeki meşalelerin bir kısmı yerli malıyken bir kısmı da Çin malıdır. Çin malı meşalelerin fiyatı yerli malı olanlara nazaran daha uygundur. Ancak bu tip meşaleler yerli meşalelere kıyasla çok daha kalitesizdir. Furkan Havai Fişek bünyesinde tüm çeşitlerini görebileceğiniz meşalelerin fiyatları da bunlara bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Meşalenin çeşidine ve yerli olup olmamasına bağlı olarak ürün fiyatı değişebilir. İnternet sitemiz üzerinden istediğiniz çeşit ve renkte meşaleyi güvenle satın alabilirsiniz. Ayrıca firmamız sertifikalı satış imkanıyla kullanıcılarına güvenli bir alışveriş imkanı sunar.


İlginizi çekebilecek gönderiler:

  1. Meşale Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
  2. Meşale Tarihçesi