Maytap kullanımı oldukça kolay bir ürün olmasına rağmen maytap üretim şekli bir dizi işlemden oluşmakta ve denetimden geçmektedir. Maytaplar piroteknik grubu ürünlerdendir. Bu sebeple maytap üretimi de pek çok tehlikeyi beraberinde getirebilecektir. Bu sebeple de maytap üretebilmek için gerekli izinleri almış olmak ve düzenli yapılan denetimlerden başarıyla geçebiliyor olmak gerekir.

Maytap üretim şekli itibariyle gıda ya da tekstil ürünleri gibi kolay üretilen bir ürün değildir. Tüm piroteknik ürünlerde olduğu gibi, maytabın üretimi de belirli standartlar çerçevesinde yapılmaktadır. Bu standartlara uymayan firmaların üretim yapması yasaklanmakta ve bu firmalar yüksek miktarda para cezasına çarptırılmaktadır.

Maytap üretim şekli ürünün boyuna ya da efektine göre farklılık gösterebilmekle beraber, genel itibariyle tüm modeller aynı şekilde üretilmektedir. Dikkat edilmesi gereken nokta, ürünün sertifikalı bir firmadan satın alınmasıdır. Sertifikaya sahip olmayan firmaların sattığı ürünlerin bir garantisi olmayacaktır. Furkan Havai Fişek, sertifikalı ürün satışı yapan firmalardandır. İnternet sitemiz üzerinden dilediğiniz maytap modelini inceleyebilir ve güvenli ödeme yöntemlerinden birini tercih ederek satın alabilirsiniz.

Maytap Nasıl Üretilir?

Maytap üretim şekli belirli kurallara ve standartlara sahip olan bir üretimdir. Bu sebeple maytap üretimi de çok farklı yöntemlere sahip değildir, genel itibariyle tüm maytaplar aynı şekilde üretilir. Maytap üretimi yapmak için öncelikle piroteknik ürün üretimi yapabilmek için gereken izinler alınmalıdır. Daha sonra ürünün gereken şekilde üretildiğinden emin olmak için üretimin bir kimyager ve bir piroteknik uzmanı ile gerçekleştirilmesi gerekir.

Maytap üretim şekli, temel olarak bir fabrika içerisinde gerekli kimyasalların uygun oranda birleştirilmesi sürecini kapsamaktadır. Maytap üretimi için gerekli donanıma ve izinlere sahip olan firmalar, piroteknisyenler ve kimyagerler aracılığıyla gerekli oranları belirlemekte ve bu oranlar çerçevesinde maytap üretimini gerçekleştirmektedir.

Maytap, kişilerin evde kendi imkanlarıyla üretebileceği bir ürün değildir. Tüm piroteknik ürünlerde olduğu gibi patlayıcı ihtiva eden bu ürün, gerekli koşullar sağlanarak üretilmelidir. Bu sebeple maytap satın alınırken üretici firmaya da dikkat edilmeli ve gereken üretim sertifikalarına sahip olmayan firmalar tarafından üretilmiş ve sertifikasız ürünler hiçbir şekilde satın alınmamalıdır.

Maytap Kimyasal Yapısı

Maytaplar, günümüz eğlence sektörünün vazgeçilmez ürünlerinden biridir. Özellikle doğum günleri ve doğum günü pastalarında kullanımı popüler olan maytaplar pek çok kimyasal maddeyi içeriğinde barındırır. Bu sebeple bazı maytaplar pasta maytabı olarak geçmekte ve pasta üzerinde kullanılabilmektedir. Fakat bazı maytap modelleri için pastaya üzerinde kullanım uygun değildir.

Maytap üretim şekli, pek çok kimyasal maddenin belirli bir sistematik içerisinde birleştirilmesi sürecini kapsar. Bu süreçte kullanılan kimyasal maddeler ise kimyagerler ve piroteknisyenler aracılığıyla belirlenmektedir. Genel itibariyle maytap üretiminde kullanılan ve ateşlendikten sonra çıkardığı efekti oluşturan kimyasal maddeler şu şekilde sıralanabilir:

·         Dekstrin

·         Antimon sülfür

·         Kağıt

·         Kara barut

·         Metal tuzlar

Maytabın İçerdiği Maddelerin Özellikleri

Maytap, piroteknik bilimi aracılığıyla üretilen ürünlerden biridir. Maytap üretim şekli itibariyle pek çok kimyasal maddenin birleşim sürecini kapsar. Bu maddelerden bazıları sağlığa zarar verebilmektedir. Bu sebeple maytap üretimi yapan fabrikalar gerekli önlemleri almalı ve bu doğrultuda hareket etmelidir. Bu maddelerden kara barut, tüm piroteknik ürünlerin ham maddesi olarak kabul edilebilir. Bu madde kömür, kükürt ve potasyum nitratın belirli bir oranda karıştırılması ile ortaya çıkmaktadır. Metal tuzlar, ısındığı takdirde elektronları uyaran maddelerdir. Bu sayede de farklı renkte efektler oluşabilmektedir.

Dekstrin, kara barut ve metal tuzların bağlayıcısı görevini gören bir maddedir. Antimon sülfür sayesinde de maytap parlaklık kazanır. Kibrit ve kamuflaj boyalarının yapımında sıkça kullanılan bir maddedir. Maytabın son olarak ambalajlanma aşamasında ise kağıt kullanılmaktadır. Ürünün kullanım talimatlarının yazıldığı ambalajın gereken şekilde yapılması da büyük önem taşır.

Furkan Havai Fişek internet sitesi üzerinden kolayca sahip olabileceğiniz maytapların tümünün ambalajı üzerinde kullanım talimatları yer almaktadır. İnternet sitemiz üzerinden maytap modellerimizi inceleyebilir ve talep ettiğiniz ürün hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Dilediğiniz adette ürün satın alabileceğiniz internet sitemiz üzerinden toplu alım seçeneği de kullanıcılarımıza sunulmaktadır. Maytap alışverişini sitemize üye olmadan yapabileceğiniz gibi, sitemize üye olarak yeni üyelerimize özel sunduğumuz 20 TL hoş geldin indiriminden de faydalanabilirsiniz.


İlginizi çekebilecek gönderiler:

  1. Maytap Tarihçesi
  2. Maytap Yönergeleri Kanunları