Maytap tarihçesi çok eskiye dayanan piroteknik ürünlerden biridir. Uzun yıllardır kullanılmakta olan maytap küçük ya da büyük çaplı pek çok eğlence için vazgeçilmez ürünler arasındadır. Maytabın tarihçesi çok eskiye dayanmakla birlikte havai fişeğin icadı ile benzerlik göstermektedir.

Maytap temelde bir havai fişek ürünü olarak kabul edilmektedir. Bu sebeple maytap tarihçesi esasen havai fişek tarihçesi olarak kabul edilebilir. Bu sebeple nasıl havai fişeklerin tarihi Antik Çin’e dayandırılıyorsa, maytabın da tarihi Antik Çin’de başlar. Havai fişek Antik Çin’de kötü ruhları kovmak amacıyla ortaya çıkmış ürünlerden biridir. Temelde patlayıcı bir ürün olan havai fişeğin daha kolay kullanıma ve daha küçük ebatlara sahip olan hali de maytaptır.

Maytapların en popüler olduğu alan ise doğum günleridir. Yüzyıllardır farklı amaçlara hizmet etmiş maytaplar doğum günlerinin vazgeçilmez süslerindendir. Hem görsel açıdan hem de kullanım kolaylığı sebebiyle sıklıkla tercih edilen maytapların satışı ise pek çok firma tarafından yapılmaktadır. Fakat her ne kadar yüzyıllardır üretilen ve kullanılan bir ürün olsa da maytabın gerekli sertifikalara sahip olmayan firmalardan alınması çeşitli sorunlar yaratabilecektir.

Maytap İcadı

Maytabın icadı, havai fişeğin icadı olarak kabul edilebilir. Yani maytap tarihçesi Antin Çin ile başlamaktadır. Havai fişek, günümüzden yaklaşık olarak 2000 yıl önce kara barutun bir uzantısı olarak keşfedilmiştir ve temel amacı şeytani varlıkları uzaklaştırmaktadır. Günümüzde hem maytap hem de havai fişek üretim ve ihracatında bir numarada olan ülke de Çin’dir.

Havai fişeğin ve dolayısıyla maytabın icadıyla alakalı birden fazla efsane mevcuttur. Bunların hiçbirinin doğruluğu kesin olmamakla beraber, en yaygın inanış şeytani ruhları uzaklaştırma amacıdır. Diğer efsanelerden birisi Çin’in yalnızca barutu icat ettiği ve havai fişeğin Hindular tarafından keşfedildiğidir.

Bir efsane de havai fişek tarihçesinin 9. yüzyılda hüküm süren Song Hanedanlığı’nda başladığıdır. Ayrıca Çin’in küçük bir kentinde yaşamakta olan Li Tian isimli bir keşiş tarafından havai fişeğin keşfedildiği gibi bir iddia da mevcuttur. Bu inanışa sahip olan Çin halkı ise her sene 18 Nisan tarihinde bu keşişe kurban sunmaktadır.

Maytabın Yaygınlaşması

Maytap günümüzde pek çok eğlence ve kutlama için tercih edilebilecek piroteknik ürünlerden biridir. Temelde havai fişek mantığına sahip olan ürün, havai fişekten çok daha kolay bir kullanıma sahiptir. Maytap kullanımı için herhangi bir uzmanlığa sahip olmaya da gerek yoktur. Temelde ortaya çıkışı da havai fişekten daha küçük, daha kullanışlı ve aynı etkiye sahip bir ürün bulma isteğinin sonucudur.

Havai fişeğin yaygınlaşması, kraliyet ailelerinin verdiği önemden kaynaklanmıştır. İngiltere Krallığı’nda havai fişekten sorumlu bir makam oluşturulmuş ve daha sonra bu makama sahip olan kişiye şövalye unvanı verilmiştir. Bu durum da havai fişeğin tüm dünyada yaygınlaşmasına olanak sağlamıştır. Maytap da havai fişeğin yaygınlaşması ile beraber ortaya çıkmış ve kullanım alanı bulmuştur.

Havai fişek patlatmak hem zahmetli hem de yüksek bütçeli olabilmektedir. Bu sebeple kişiler havai fişek yerine zamanla maytabı tercih etmiştir. Düşük bütçeli ya da dar alanda yapılan kutlamalar için maytap vazgeçilmez ürünlerden biri haline gelmiştir.

Maytap Fiyatları

Maytap fiyatları pek çok kriter doğrultusunda değişiklik gösterebilmektedir. Fiyatları değişken olmakla beraber, genel olarak maytaplar herkesin kolayca edinebileceği ve kullanabileceği ürünlerdir. Talep eden herkes maytap satın alabilmekte ve kullanabilmektedir. Maytabın fiyatları ise maytabın şekli, boyutu ve kalitesi doğrultusunda farklılık gösterebilmektedir. Herhangi bir zarar görmemek adına yüksek kalitede üretilmiş maytaplar tercih edilmelidir.

Maytap tarihçesi çok eskiye dayanan bir üründür ve günümüzde pek çok firma tarafından satışı yapılmaktadır. Maytap ürünlerini satın alırken fiyatından daha ziyade satın alınan yere dikkat etmek gerekmektedir. Alışveriş yapılan firmanın piroteknik ürün satışı için gerekli sertifikalara sahip olması gerekmektedir.

Furkan Havai Fişek, kullanıcılarına sertifikalı maytap satışı yapan bir firmadır. İnternet sitemiz üzerinden inceleyebileceğiniz maytap ürünlerinin hepsi gerekli kalite kontrol testlerinden geçirilmekte ve o şekilde satışa sunulmaktadır. Sitemiz üzerinden dilediğiniz maytap ürününü inceleyebilir, güvenli ödeme yöntemlerimizden birini tercih ederek satın alabilirsiniz. Sitemize üye olmadan alışveriş yapabileceğiniz gibi, üye olarak yeni üyelerimize özel sunduğumuz hoş geldin indiriminden de faydalanabilirsiniz. 


İlginizi çekebilecek gönderiler:

  1. Maytap Nasıl Kullanılır?
  2. Maytap Üretim Şekli