Volkanlar, hem kapalı hem açık alanlarda yapılan eğlencelerin vazgeçilmez ürünlerinden biridir, iç ve dış mekan volkan üretim şekli ise havai fişeğe benzerlik göstermektedir. Hemen hemen her organizasyonda kullanılabilir olduğu için volkanların pek çok modeli bulunmaktadır.  İç ve dış mekan volkan üretim şekli de ürünün modeline ve özelliğine göre değişiklik gösterebilmektedir. Volkanların iç veya dış kullanıma uygun farklı amaçlarla kullanılabilmesi de bu üretim farklılığı sayesinde mümkün olmaktadır. Yine de genel itibariyle volkanların üretiminin benzer şekilde gerçekleştiği söylenebilir.

İç ve dış mekan volkanlar piroteknik ürün kategorisinde yer aldığı için üretimi de uzmanlık gerektirmektedir. Hemen hemen havai fişek gibi üretilen volkanlar bazı kimyasal maddelerin gereken ortamda birleştirilmesi ile üretilmektedir. Havai fişeğin üretimi çok eski yıllara dayandığı için volkanlar da çok uzun zamandır eğlence sektörünün içinde bulunan ürünlerdir. Bu sebeple dünya üzerinde pek çok farklı firma volkan üretimi yapmaktadır. Furkan Havai Fişek, kullanıcılarına lider markalar tarafından üretilmiş iç ve dış mekan volkan ürünleri sunmaktadır. Firmamız tarafından kullanıcılara iletilen tüm ürünler gerekli testlerden geçmiştir ve güvenli kullanıma uygundur. 

İç ve Dış Mekan Volkan Nasıl Üretilir?

Eğlence organizasyonunda volkan kullanacak olan kişiler iç ve dış mekan volkan üretim şekli ve yöntemini merak edebilmektedir. İç ve dış mekan volkanlar piroteknik ürünlerdir ve bazı kimyasal maddelerin gereken şekilde birleştirilmesi ile oluşturulmaktadır. İç ve dış mekan volkanlar evde üretilebilecek ürünler değillerdir. Her ne kadar torpil gibi küçük çaplı patlayıcıların amatör şekilde üretime mümkün olsa da volkanlar için böyle bir ihtimal söz konusu değildir.

İç ve dış mekan volkan üretimi, volkan ya da havai fişek fabrikaları bünyesinde gerçekleştirilmektedir. Bu üretim faaliyeti, piroteknisyen ve kimyager gibi uzmanlar tarafından kontrollü bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Ayrıca iç ve dış mekan volkan üretimi, yalnızca patlayıcı madde üretimi ile alakalı gerekli izinlere sahip fabrikalar aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Gerekli şartlar oluşturulmadan üretime başlanması çok büyük felaketlere sebep olabilmektedir. 

İç ve Dış Mekan Volkan Üretim Aşamaları

İç ve dış mekan volkan üretilebilmesi için bazı adımlar gerçekleştirilmelidir. Piroteknik ürünlerin üretimi gıda, tekstil gibi endüstriler kadar kolay değildir çünkü piroteknik ürün üreten fabrikalar gerekli tedbirleri almadan ve şartları sağlamadan üretime başlarsa hem çevreye hem de çalışanlara çok büyük zararlar gelebilmektedir. 

Volkan üretiminde yapılan ihmaller, fabrikanın patlaması ve büyük yangınların yaşanması gibi felaketlere de sebep olabilmektedir. Hem maddi hem manevi zararların oluşmaması için piroteknik üretim fabrikaları sıkı tedbirler ile birlikte açılmaktadır. Aynı zamanda iç ve dış mekan volkan üretim şekli bazı aşamalardan oluşmaktadır. Bu aşamalar şu şekilde sıralanabilir: 

1)    Üretim faaliyetinin gerçekleştirilebilmesi için gerekli kurumlardan sertifikalar ve izinler alınmalıdır. 

2)    Gerekli izinler alındıktan sonra piroteknik ürün üretiminde gereken donanıma sahip  piroteknisyen ve kimyager bulunmalıdır.

3)    Üretilmek istenen volkanın gerektirdiği kimyasal maddeler temin edilmelidir.

4)    Üretim aşamasında son derece dikkatli olunmalıdır

5)    Ürünlerin içeriği tamamlandıktan sonra ambalajına muhakkak kullanım talimatları eklenmelidir.

Ayrıca fabrikalar, yetkililer tarafından düzenli aralıklarla denetlenmektedir. Bu sebeple sadece açılış aşamasında değil, üretimin her safhasında dikkatli olunmakta ve tedbirleri elinden bırakan fabrikaların işleyişi durdurulmaktadır. 

İç ve Dış Mekan Volkan Kimyasal Yapısı

İç ve dış mekan volkanlar düğün, doğum günü, maç kutlaması gibi pek çok alanda kullanılabilen piroteknik ürünlerdir. Hem açık hem kapalı alan kullanımına uygun olan bu ürünler birçok kimyasal maddenin birleşmesiyle oluşmaktadır. Bu maddeler havai fişeği oluşturan maddelerle benzerlik göstermektedir. İç ve dış mekan volkan üretim şekli için kullanılan maddelerin bazıları havai fişeğin ilk bulunduğu yer olan Antik Çin'e kadar dayandırılmaktadır. Bazı maddeler ise proteknik biliminin gelişmesi ve farklı modellerde volkan üretme ihtiyacı ile kullanılmaya başlamıştır.

İç ve dış mekan volkan ürünlerini çocukların da bulunduğu ortamlarda kullanacak olan kişiler, volkanların içerdiği maddelerin sağlığa zarar verip vermediğini merak etmektedir. Volkanlar direkt olarak insan vücuduna temas etmediği müddetçe sağlığa hiçbir zarar vermemektedir. Yine de kaza ihtimalini önlemek için ateşlendikten sonra volkandan uzak durmakta fayda vardır.  Volkanı meydana getiren maddeler incelendiğinde karşımıza havai fişeği de oluşturan maddeler çıkmaktadır. Bu maddeler metal tuzlar dekstrin, antimon sülfür, kara barut ve kağıt olarak sıralanabilir.


İlginizi çekebilecek gönderiler:

  1. İç ve Dış Mekan Volkan Tarihçesi
  2. İç ve Dış Mekan Volkanlar Yönergeleri Kanunları