Özel günlerimizin vazgeçilmez kutlama araçlarından birisi hiç kuşkusuz havai fişeklerdir. Düğün, asker uğurlama, yeni yıla giriş, evlilik teklifi ve daha sayamadığımız pek çok özel etkinlikler için en çok kullanılan malzemelerdendir. Böylesine aktif olarak kullanılan ve kolayca ulaşılabilen bir malzemenin kullanımı ve çevreye zararı konusunda pek çok kişi meraklı olabiliyor. Biz Eğlence Paketim olarak sizlere bu konu hakkında en doğru ve net bilgileri vereceğiz.

Havai Fişeklerin Çevreye Zararı Var Mı?

Öncelikle unutmamalısınız ki havai fişekler ateşleme yoluyla çalışan ve belirli bir süre sonra gökyüzünde patlama yapan malzemelerdir. Doğru ve dikkatli bir havai fişek kullanımı sürecinde herhangi bir aksilik ile karşılaşma olasılığınız hemen hemen yoktur. Ancak doğru kullanımının yanında bulunacağınız alan da çok önemlidir.

Bu konuda pek olumsuz haber çıkmasa da işinizi garantiye almak için havai fişekleri orman gibi alanlarda pek kullanmamalısınız. Yaşanabilecek aksiliklerin önüne geçmek için bu önemli bir kuraldır. Ayrıca yanıcı madde uyarısı olan ve sizin de gözlemleyerek fark ettiğiniz maddelerin yakınında kullanmamanız çok önemlidir. Bu gibi durumların dışında havai fişeklerin doğrudan doğaya verdiği herhangi bir zarar bulunmamaktadır.

Havai Fişekler Hayvanlar İçin Zararlı Mı?

Pek çok kişinin merak ettiği konulardan bir diğeri ise havai fişeklerin hayvanlar üzerinde ki etkisidir. Hemen yukarıda ki konumuzda da bahsettiğimiz gibi doğru havai fişek kullanımı neticesinde bir sorun teşkil etmemektedir. Aynı durum hayvanların güvenliği açısından da geçerlidir. Örneğin havai fişek kullanacaksanız hemen öncesinde gökyüzüne iyice bakmalı ve geçen kuş sürüsü olup olmadığını analiz etmelisiniz. Eğer görüş açınız ufku görmek için yeterliyse bu iyi bir önlem olacaktır.

Aksi durumlarda rastgele açılan havai fişekler kimi sürü halinde uçan kuş türlerini ürkütebilir. Ancak sizin gözlemlemeniz ve müsait bir zamanı kollamanız durumunda herhangi bir sorun olmayacaktır. Bir diğer konu ise hayvanların havai fişeklerin seslerinden korktuklarıdır. Bu bazı durumlarda doğru olabilir ancak yerden onlarca metre yükseklikte patlayan havai fişekler diğer pek çok şeyden daha az korkutucudur.

Yüksek ağaçların tepelerinde bulunan hayvanların olduğu bir bölgede havai fişek kullanmadıysanız bu hayvanlar için çoğunlukla bir stres faktörü yaratmayacaktır. Ancak her zaman bahsettiğimiz gibi geniş ve etrafta pek fazla canlının bulunmadığı bir alanda kullanılan havai fişekler her zaman için daha güvenlidir. Sonuç olarak atmış olduğunuz havai fişekler yüzlerce metre öteden bile görüneceği için bulunduğunuz ortama güzel bir katkısı her şekilde olacaktır.


İlginizi çekebilecek gönderiler:

  1. Kına Gecesi İçin Değişik Sürprizler | Kına Gecesi Fikirleri
  2. 2023 Yılı İçin Popüler Parti Malzemeleri | Kutlama Ürünleri