Havai fişekler herkes tarafından bilinen ürünlerdir. Parti, düğün, açılış ve benzeri organizasyonlarda sık kullanılan ürünler olarak ön plana çıkıyor. Belirtmek gerekir ki bu ürünler ile ilgili bazı kurallara uymak gerekiyor. Aksi takdirde kullanımı hem sakıncalıdır hem de yasalar ile kısıtlanmıştır. Havai fişek yasak mı sorusunun cevabı hem hayır hem de evettir. Çünkü normal şartlarda kullanımında bir sorun olmasa bile bazı alanlarda kullanımı yasaklanmıştır. Bu nedenle nerede kullanacağınız önemli bir unsurdur. Yasaklanmış yerlerde kullanılması halinde ise ciddi cezalar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle de kullanım yapacağınız alana dikkat etmeli ve yasaklı bölgelerde kullanmamaya dikkat etmeniz gerekir.

Havai Fişekleri Nerelerde Kullanmak Yasaktır?

Havai fişekler, belirli güvenlik standartlarına uygun olarak üretilir. Ancak çok düşük bir ihtimal de olsa birtakım konularda risk barındırır. Özellikle yanlış kullanım yapılması halinde olumsuz durumlar ortaya çıkabilir. Yasalar ile bazı alanlarda havai fişek kullanımı yasaklanmıştır. Yani havai fişek yasak mı diye merak eden insanların belirli alanlarda bu ürünleri kullanımı yasaktır. Ağaçlık alanlar bunlardan birisidir.

Orman ve benzeri yerlerin içinde ya da yakınından kullanım yapılamaz. Bunun yanı sıra trafo dağıtım şebekesi, doğalgaz alanları, benzin istasyonları gibi yerlerin yakınında da kullanılamaz. Aynı zamanda kamuya açık olan toplumsal alanlarda da kullanımı yasaktır. Oturma alanları ve yollar gibi alanlar buna örnek gösterilebilir. Otobüs, metrobüs duraklarının yakınında ve havalimanı yakınlarında da kullanım yapılamaz. Havalimanı gibi alanların yakınında kullanım yapılacak ise belediyeye bildirmek ve izin almak önemlidir.

Toplumsal Alanlarda Havai Fişek Kullanılır mı?

Toplumsal alanlar genel olarak kamuya açık olan alanlar şeklinde açıklanabilir. Bu alanlarda havai fişek kullanımı doğal olarak yasaktır. Çünkü bu alanlarda birçok insan bulunuyor. Parklar ve benzeri oturma alanları mutlaka havai fişeklerin uzak tutulması gereken yerlerdir. Aynı zamanda yollar da bu alanlar arasında yer alır.

Özellikle toplumsal alanlarda yanlış kullanımdan dolayı ciddi problemler ortaya çıkabilir. Kamuya ait olan alanlar riskli bölgeler olması ile hava fişeklerin atış alanı kapsamının dışında oluyor. Havai fişek yasak mı sorusuna toplumsal alanlarda yasaktır şeklinde cevap verilebilir. Bu nedenle toplumsal alanlarda kaza ve yaralanmalara neden olmamak için yasaklara uyarak havai fişek kullanmamalısınız.

Trafo, Benzin İstasyonu Gibi Yerlerde Havai Fişek Kullanmayın

Havai fişeklerin içerisinde kimyasallar yer alır. Aynı zamanda bu ürünler ateşleme sistemi ile kullanılır. Bu nedenle de kullanımına dikkat etmek gerekir. Özellikle trafo şebekeleri, benzin istasyonları ve benzeri alanlarda kullanılması yasaktır.

Olası bir hatada ya da yanlış kullanımda bu alanlara ciddi zararlar verebilir. Buralarda büyük kazalar veya yangınlar ortaya çıkabilir. Bu durumların yaşanmaması için yasaklı olan alanlarda kesinlikle havai fişek kullanımı yapmamanız gerekiyor. Havai fişek yasak mı diye merak eden kişiler belirtilen alanlarda kullanımdan kesinlikle kaçınmalıdır.

Orman ve Ağaçlık Alanlarda Havai Fişek Kullanımı

Ormanlarda ve ağaçlık alanlarda havai fişek kullanımı yapılmayacağını bilmeniz gerekir. Çünkü ateşleme ve patlama özellikleri olduğu için ağaçların yanmasına neden olabilir. Bu nedenle aldığınız havai fişekleri orman ya da ağaçlık alanlarda kullanmanız yasalar ile yasaklanmıştır. Havai fişeklerin yeşil alanlarda ve ormanlarda yangınlara sebep olabileceği bilinen bir gerçektir. Bu durumun önüne geçmek için devlet tarafından ormanlık alanlarda, ağaçlık bölgelerde kullanımı yasaklanmıştır. Havai fişek yasak mı diye merak eden kişiler bilmelidir ki bu gibi alanlarda kullanım yapılamaz. Eğer kullandığınız tespit edilir ise ciddi cezalar alabilirsiniz. Daha da önemlisi doğaya zarar verebilirsiniz.

Havai Fişek Hangi Alanlarda Kullanım İçin Uygundur?

Havai fişekleri birçok alanda gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Özellikle düğünlerde ve benzeri organizasyonlarda çok fazla kullanılır. Bunun yanı sıra açılış törenlerinde, kutlamalarda ve partilerde de tercih edilen ürünlerdir. Eğlence amacı ile birçok alanda kullanıma uygundur. Gökyüzünü renkler ile süslemek ve adeta görsel bir şölen oluşturmak isteyen herkes tarafından kullanılabilir. Aklınıza gelebilecek her türlü organizasyonu daha eğlenceli ve güzel bir hale getirmek için yapmanız gereken tek şey birbirinden farklı havai fişekleri kullanmaktır.

Havai fişeklerin birçok çeşidi vardır. Bu çeşitler içerisinde kullanım alanına ve organizasyona uygun olanları tercih edebilirsiniz. Havai fişek yasak mı merak eden herkes belirtilen organizasyonlarda ve etkinliklerde bu ürünleri kullanabileceğini bilmelidir. Yasalar çerçevesinde kısıtlanan alanların dışında gönül rahatlığı ile kullanılması mümkündür.

Yasaklı Alanlarda Havai Fişek Kullanmanın Cezası

Havai fişek yasak mı sorusunun yanı sıra yasaklı alanlarda kullanmanın cezası nedir sorusu da oldukça fazla sorulur. Bu noktada belirtmek gerekir ki cezalar değişkenlik gösterir. Öncelikle ne tür bir yasaklı alanda kullanım yaptığınız ele alınır. Bunun yanı sıra kullanımdan kaynaklı olarak bir zarar ortaya çıkmışsa bunlara dikkat edilir. Böylece kullanım yapan kişi ya da kişiler cezalandırılır. Maddi ve manevi zararlar olmaması açısından yasalar ile sınırlandırılmış yerlerde kullanım yapmamaya dikkat edilmelidir.


İlginizi çekebilecek gönderiler:

  1. Havai Fişek Nasıl Yapılır?
  2. Meşale Nedir? Nasıl Üretilir?