Havai fişekler özellikle gece kutlamalarının gösterişli ürünlerindendir ve havai fişek üretim şekli ürünün renk ve modeline göre değişiklik gösterebilmektedir. Özünde piroteknik bir ürün olan havai fişeklerin farklı renklerde patlama yapabilmesi de içerdiği farklı kimyasallar aracılığıyla mümkün olabilmektedir. Bu sebeple de her havai fişek aynı şekilde üretilmemektedir fakat genel üretim şekli benzerlik göstermektedir.

Çok eski bir geçmişe sahip olan ve icadıyla alakalı iddialar Antik Çin’e dayanan havai fişeklerin üretimi günümüzde pek çok firma tarafından gerçekleştirilebilmektedir. Fakat dünya genelinde havai fişek üretiminde birinci sıradaki ülke Çin olarak karşımıza çıkmaktadır. Furkan Havai Fişek internet sitesi üzerinden satışa sunulan havai fişeklerin de bazıları Çin menşeilidir. Yerli üretim havai fişek modellerini de internet sitemiz üzerinden inceleyebilir ve dilediğiniz havai fişeği güvenli ödeme imkanlarımızdan faydalanarak satın alabilirsiniz.

Havai Fişek Nasıl Üretilir?

Havai fişeklerin nasıl üretildiği ve o görkemli gösterilerin nasıl meydana gelebildiği pek çok kullanıcı tarafından merak edilmektedir. Havai fişek bir piroteknik ürünüdür ve bazı kimyasal maddelerin birleştirilmesiyle oluşturulmaktadır. Havai fişek üretim şekli evde uygulanmaya uygun değildir. Evde küçük çaplı patlayıcılar yapmak mümkün olmakla birlikte, uzmanlar tarafından bu tarz deneyimler tavsiye edilmemektedir.

Havai fişek üretimi, havai fişek fabrikaları tarafından gerçekleştirilmektedir. Üretimde ihtiyaç duyulan kimyager ve piroteknisyen gibi uzmanlar tarafından kontrollü bir şekilde gerçekleştirilen havai fişek üretimi, patlayıcı madde üretmek için gerekli izinlere sahip fabrikalar aracılığıyla üretilir. Üretim için gerekli teknik donanıma sahip firmalar, uygun ortamlarda havai fişeği oluşturan kimyasal maddeleri birleştirir ve son olarak kağıtla kaplamaktadır. Ambalajlanması ve kullanım talimatlarının belirtilmesi de yine üretici firma tarafından gerçekleştirilmektedir.

Havai Fişek Kimyasal Yapısı

Havai fişekler, bayram, kutlama, düğün gibi eğlencelerin vazgeçilmez ürünlerinden biridir. Özellikle yaz akşamlarında yarattığı görsel şölenlerle hafızalarımıza kazınan havai fişekler pek çok kimyasal maddenin birleşmesiyle meydana gelmektedir. Bu maddelerden bazıları Antik Çin’e yani havai fişeğin ilk bulunduğu haline kadar gitse de, bazı maddeler teknolojinin gelişmesi ve havai fişek çeşitliliğinin artmasıyla beraber kullanılmaya başlanmıştır.

Havai fişeklerin içinde bulunan kimyasal maddeler direkt olarak vücuda temas etmediği müddetçe insan sağlığına herhangi bir zarar vermemektedir. Yine de patlayıcı bir madde olan havai fişeklerle oluşturulan gösterilerde izleyiciler ateşleme alanından en az 30 metre uzakta bulunmalıdır. Ateşlemeden sorumlu olan kişi de ateşleme işlemini gerçekleştirdikten sonra üründen 10 metre kadar uzaklaşmalıdır. Havai fişeğin içinde bulunan ve görkemli gösterilerin ortaya çıkmasını sağlayan kimyasal maddeler kara barut, metal tuzlar, dekstrin, antimon sülfür ve kağıt olarak sıralanabilir.

Havai Fişek İçinde Bulunan Maddelerin Özellikleri

Havai fişek içerisinde bulunan maddelerin neler olduğu ve bu maddelerin insan sağlığına zarar verip vermediği sıklıkla araştırılan bir konudur. Havai fişek bir piroteknik ürün olduğu için havai fişek üretim şekli, fişeğin içinde bulunan maddelerle temas yalnızca alanında uzman kişiler tarafından gerçekleştirilmelidir.

Havai fişeğin içerdiği kimyasal maddelerin bazıları diğer patlayıcı ürünlerle benzerlik gösterse de, ürüne görkemli gösteriler yaptırma imkanı sunan renk ve desenler için farklı kimyasal maddeler kullanmak gerekmektedir. Havai fişek üretim şekli olarak seçilen yöntemle kullanılan kimyasal maddelerin özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

·         Kara Barut: Kara barut yalnızca havai fişeğin değil silah ve patlayıcıların da etken maddelerindendir. Bu madde, kömür, kükürt ve potasyum nitrat karışımından oluşmaktadır.

·         Metal Tuzlar: Fişeğin içerdiği metal tuz, ısınırken elektronlar uyarılmaktadır. Bu uyarılma sonucunda ortaya çıkan aşırı enerji de ışık olarak serbest kalmaktadır. Yani havai fişeklere farklı renkler kazandıran madde metal tuzlardır.

·         Dekstrin: Havai fişek üretim şekli olarak benimsenen teknikte kullanılan bir diğer madde de dekstrindir. Bu madde kara barut ve metal tuzların birbirine bağlanması için kullanılan nişastalı bir maddedir. Sağlığa herhangi bir zararı olmayan bu madde gıda sektöründe de tercih edilebilmektedir.

·         Antimon Sülfür: Antimon sülfür fişek içinde bulunan karışımlara eklenmekte ve parlak bir etkiye sebep olmaktadır. Özellikle kibrit ve kamuflaj boyalarında sıklıkla tercih edilmektedir.

·         Kağıt: Havai fişeklerin dış kaplaması kağıtlar ile yapılmaktadır. Havai fişek üretimi için son aşama olarak kaplama aşaması kağıtlar tarafından mükemmel şekilde gerçekleştirilir. Hızlı yanar ve geride neredeyse hiç kalıntı bırakmaz.

 

İlginizi çekebilecek gönderiler:

  1. Havai Fişek Tarihçesi
  2. Meşale Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler