Havai fişek günümüzde eğlence sektöründe oldukça popüler bir üründür. Havai fişekler aracılığıyla profesyonel bir gösteri oluşturabileceğiniz gibi, küçük çaplı eğlencelerinizde de havai fişekleri tercih edebilirsiniz. Furkan Havai Fişek internet sitesi üzerinden havai fişek modellerimizi inceleyebilir ve talebinize uygun havai fişeği firmamız tarafından sizlere sunulan ödeme yöntemlerinden birini tercih ederek satın alabilirsiniz.

Havai fişek, piroteknik ürün kategorisinde incelenen ve ateşlendiği zaman gökyüzünde renkli kıvılcımlar yaratan bir üründür. Patlayıcı bir ürün olduğu için havai fişek kullanırken dikkat edilmesi gerekenler vardır. Aksi halde ürün çevreye, patlatan kişiye ya da izleyicilere zarar verebilecektir. Küçük çaplı gösterilerde dahi olsa gereken önlemler alınmalı, herhangi bir canlı veya cansız varlığa zarar verme ihtimali ortadan kaldırılmalıdır.

Havai Fişek Kullanım Talimatları

Furkan Havai Fişek internet sitesi aracılığıyla edineceğiniz havai fişeklerin ambalajı üzerinde kullanım talimatları yer almaktadır. Havai fişeğin üretim amacı doğrultusunda kullanım talimatları değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin profesyonel kullanıma uygun üretilen havai fişek ateşlenirken dikkat edilmesi gerekenler farklı, amatör amaçla üretilen havai fişeklerinki farklı olabilmektedir.

Havai fişekler ateşlenmeden önce, ateşlenirken ve ateşlendikten sonra farklı tedbirlere ihtiyaç duymaktadır. Bu tedbirler, çevreye ya da kişilere bir zarar vermemek amacıyla eksiksiz uygulanmalı, ateşleme ortamı havai fişeğe uygun olarak seçilmelidir. Havai fişek ateşlenmeden önce ve ateşlenirken dikkat edilmesi gereken noktalar şu şekilde sıralanabilir:

·         Havai fişek yalnızca dış mekanda kullanılmalıdır.

·         18 yaş altındaki kişilerin havai fişek kullanması uygun değildir.

·         Havai fişek düz bir zemin üzerinde ateşlenmelidir.

·         Ürün yere konulduktan sonra sert cisimler vasıtasıyla sabitlenmelidir.

·         Havai fişek izleyicilere en az 30 metre uzakta ateşlenmelidir.

·         Havai fişek engelsiz, otları çok iyi şekilde biçilmiş, üzerinden kablo geçmeyen ve etrafında patlayıcı madde bulunmayan bir alanda patlatılmalıdır.

·         Havai fişek gösterisinin gerçekleşeceği alan güvenli giriş ve çıkışa sahip olmalıdır.

·         Gösteride izleyicilerin bulunduğu yer iyi aydınlatılmış olmalıdır.

·         Gösterinin araçlara bir zarar vermesini önlemek için araç parkına ayrı bir alan tahsis edilmelidir.

·         Havai fişek mümkünse daha önce tecrübesi olan bir kişi tarafından ateşlenmelidir.

·         Havai fişeğin ateşlenmesinden sorumlu olan kişi fitili ateşledikten sonra patlama gerçekleşene kadar fişekten en az 10 metre uzaklaşmalıdır.

Havai Fişek Nasıl Patlatılmalıdır?

Havai fişek patlatma işlemi oldukça kolay bir işlem olsa da bazı önlemler alınmadan patlatılan fişekler izleyicilerin ya da ateşlemeden sorumlu olan kişinin zarar görmesine sebep olabilmektedir. Bu sebeple havai fişeklerin gereken önlemler alınarak patlatılması gerekmektedir. Bu noktada havai fişeklerin kimyasal yapısına bir zarar gelmemesi adına fişekler kapalı bir kutuda ve kuru bir alanda muhafaza edilmelidir.

Havai fişeklerin patlatılacağı ortamın da dikkatli şekilde seçilmesi gerekmektedir. Ortamda izleyiciler ve araç parkı için özel alanlar tahsis edilmeli, canlı ya da cansız bir varlığa zarar gelmesi ihtimali ortadan kaldırılmalıdır. Hiçbir şekilde kapalı alanlarda havai fişek ateşlemesi yapılmamalı, gösterinin yapılacağı alan ağaçlardan ve hayvanlardan uzak olmalıdır. İzleyiciler ateşleme alanına en az 30 metre uzakta olmalıdır.

Havai fişeğin ateşlemesinden sorumlu olan kişi mümkünse daha önce ateşleme yapmış bir kişi olmalıdır. Ateşleme, havai fişeğin kutusu üzerinde yer alan ateşleme fitilinin ambalajı açılarak ve dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Fitil ateşlendikten sonra ateşleyen kişi havai fişekten en az 10 metre uzaklaşarak olası bir tehlikenin önüne geçmelidir. Havai fişek kullanırken dikkat edilmesi gerekenler eksiksiz yapılarak güvenli bir gösteri gerçekleştirilebilir.

Havai Fişek Seçimi

Havai fişekler eğlence sektöründe sıklıkla tercih edilen ve kullanıldığı ortamda bir görsel şölen yaratan ürünlerdir. Bu sebeple piyasada çok fazla sayıda havai fişek modeli mevcuttur. Kullanıcılar dilenen sayı ve desende havai fişek modelini satın alabilmektedir. Bu noktada havai fişek fiyatları da farklılık göstermektedir.

Havai fişek seçilirken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, ürünün satın alındığı yerin gerekli sertifikalara sahip olup olmamasıdır. Havai fişek satışı için gerekli sertifikalara sahip olmayan firmalardan alacağınız fişekler sağlığınıza ya da çevreye zarar verebilecek ya da hiç patlamayabilecektir. Furkan Havai Fişek olarak, kullanıcılarımıza sertifikalı bir havai fişek satışı yapmaktayız. Satışa sunmakta olduğumuz tüm ürünler gerekli kalite kontrollerinden geçerek kullanıcılara ulaşmaktadır. Bu sayede dilediğiniz havai fişek ürününü gönül rahatlığıyla satın alabilir, kullanıcılarımıza sunduğumuz indirim ve kampanyalardan faydalanabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek gönderiler:

  1. Sis (Duman) Bombası Nedir? Nasıl Kullanılır?
  2. Havai Fişek Tarihçesi