Onlarca yıl önce çocukların oynadığı oyundan şimdikilerden çok daha farklıydı. Daha çok sokaklarda bulunan çocuklar, arkadaşları ile çok güzel zamanlar geçirirdi. Çok daha sosyal bir yaşam ve farklı oyun türleri ile şimdiki sanallıktan uzak ve gerçekçi bir yaşamın içinde bulunuyorlardı. Tabii ki bu dönemlerde de o zamanın popüler oyunları da bulunmaktaydı. Bu oyunlar kızlar ve erkekler için farklı türde olabildiği gibi çoğunlukla herkesin birlikte oynayabileceği oyunlardı. Şimdi sizlerle en çok oynanan geleneksel çocuk oyunlarına göz atalım.

Topaç

Tartışmasız şekilde çok eskilerden beri süregelen ve çok popüler olan oyunların başında topaçlar gelmektedir. İpe sarılan topaçlar ani bir şekilde yere atılır ve dönmesi sağlanırdı. Topacı en uzun dönen kazanmış sayılırdı. Her sokakta ve mahallede çocukların ellerinde gördüğümüz bu topaçlar zaman içerisinde farklı türlü oyunları evrilmeye çalışılsa da topaçlar her zamanki yerini korumayı başardı.

Hatta öyle ki şu anda bile yaşlısı, genci topaç ürünlerini satın almaktadır. Artık eskisi kadar çok satan yerler bulunmuyor olsa da pek çok farklı kaynaktan online olarak sipariş edilebilmektedir. Özellikle firmamız Eğlence Paketim üzerinden topaç modellerine hemen şimdi göz atabilir ve istediğiniz türden topacı istediğiniz sayıda sipariş verebilirsiniz. Güvenli ve hızlı kargo ile günler içerisinde ürününüze kavuşabilirsiniz.

Körebe

Hemen hemen hepimizin oynadığı bir diğer oyun ise körebedir. Gözleri bağlı olarak etrafındaki kişileri yakalamaya çalışan kişi birini yakaladığında ismini söyler ve körebe olmaktan kurtulurdu. Tartışmasız şekilde her sokağın vazgeçilmezi olan bu oyun da zaman içerisinde neredeyse hiç oynanmamaya başlayan oyunlardan biri olmuştur.

Saklambaç

Bir oyuncu ebe olur ve yüzünü duvara yaslayarak saymaya başlar. Ardından saymayı bitirir ve saklanan arkadaşlarını aramaya başlar. Bu sürede eğer arkadaşları, ebenin saydığı duvara ondan önce gidip sobe derse o kişi yakalanmamış olur. Ancak ebe birini görüp ismi ile sobelerse, arkadaşı yakalanmış olur. Bu şekilde sobelenen kişilerden biri sıradaki ebe olarak seçilir.

Misket

Eskiden çocukluk yaşayanların en unutulmaz oyunlarından birisi de miskettir. Çok fazla oyun varyantı olan misket her sokakta mutlaka çok fazla oynayıcısı olan oyunlardan bir tanesi idi. Ayrıca günümüzde halen daha misket koleksiyonu yapan kişiler de bulunmaktadır.

Birdir Bir

En az 3 kişi ile oynanan bir oyundur. Seçilen ebe eğilir ve diğer kişiler tekerleme söyleyerek bu ebenin sırtından atlarlar. Atlayamayan kişi sırada ki ebe olur. Çok keyifli ve komik oyunlardan bir tanesidir.


İlginizi çekebilecek gönderiler:

  1. Taraftar Meşalesi Nasıl Yakılır? Taraftar Meşalesi Fiyatları
  2. Mezuniyet İçin Kutlama Malzemeleri Nelerdir? Nereden Satın Alınır?